Blog auto komisu BART-CAR Opole

piątek, 08 listopada 2013 12:03

Umowa "na Niemca" - uwaga to bardzo niebezpieczne.

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Krótkoterminowe tablice przewozowe. Krótkoterminowe tablice przewozowe. Bartosz Kabarowski Bart-Car

Dość powszechnie stosowana metoda sprowadzania aut z Zachodu polega na tym, że handlarz, kupując auto od poprzedniego właściciela(komisu lub prywatnie), nie podpisuje z nim umowy, albo podpisuje i wyrzuca ją do śmietnika.

Co to oznacza dla kupującego? Cóż, dla handlarza - znaczne obniżenie kosztów(jedyny koszt do sprowdzenie do Polski, ewentualne umycie i opłata za ogłoszenie w internecie - gazecie) oraz brak ewentualnej odpowiedzialności za ukryte wady danego pojazdu. Sprzedający może nawet wyprzeć się, że kiedykolwiek miał do czynienia z danym autem. Nieuczciwi przydomowi hadlarze często zmieniają numery kontaktowe, żeby zatrzeć ślady swojej działalności.

W przypadku kupujących natomiast taka metoda wiąże się niestety z bardzo dużym ryzykiem. Po pierwsze, nie mają żadnej możliwości dochodzenia swoich praw, bo tak naprawdę brak osoby, do której można by się zwrócić(handlarze potrafią udawać, że widzą kupującego pierwszy raz w życiu). Po drugie, mało kto jest w stanie jednoznacznie stwierdzić pochodzenie danego pojazdu - może być kradziony! Po trzecie, jeśli pojawią się jakiekolwiek rozbieżności w papierach, trudno będzie je wyjaśnić, a co za tym idzie - zarejestrować samochód.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się w naszym internecie również wiele samochodów poleasingowych sprowadzonych z Niemiec, Belgii, Holandii, Francji oraz z innych krajów Wspólnoty. Takie pojazdy wystawiane są czasami nawet o 25% taniej niż wskazuje wartość rynkowa. Skąd takie ceny? Już tłumaczę. Otóż handlarz sprowadzający pojazd z zagranicy kupuje samochód np. w Belgii po cenie netto. Jeżeli jest to osoba prowadząca działalność związaną z handlem samochodami używanymi, wówczas powinniśmy otrzymać w Polsce do traksakcji fakturę VAT 23%. Niestety nieuczciwi handlarze wystawiają VAT Marżę lub dają nam zwykłą umowę. Co się dzieje z podatkiem? Przy odrobinie szczęścia może uda się uniknąć zapłacenia go wraz z odsetkami, ale czy warto ryzykować. Niestety świadomość społeczeństwa jest bardzo niska. Na rynku, którym rządzi zasada CCC(cena czyni cuda) będą rządzić nieuczciwi handlarze, chyba że odpowiednie organy w końcu zajmą się ogromną szarą strefą samochodową.

Jeśli są jakieś pytania to chętnie służę pomocą, gdyż opisane tutaj problemy to jedynie mały wstęp do większej całości.

 

 

 

 

Bartosz Kabarowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kalendarz

« Maj 2015 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O blogu

Blog motoryzacyjny powstały z myślą o Klientach auto komisu BART-CAR. Nowinki, statystyki i inne interesujące informacje.

Kontakt

BART-CAR Opole
parking Real (ZWM)
tel. 605 055 792
formularz kontaktowy »

Ta strona korzysta z plików cookie. Możesz zgodzić się na ich przyjmowanie poprzez ukrycie komunikatu. Dowiedz się więcej w naszej polityce prywatności.

Akceptuję pliki cookie dla tej strony: