Blog auto komisu BART-CAR Opole

piątek, 08 listopada 2013 12:03

Umowa "na Niemca" - uwaga to bardzo niebezpieczne.

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Krótkoterminowe tablice przewozowe. Krótkoterminowe tablice przewozowe. Bartosz Kabarowski Bart-Car

Dość powszechnie stosowana metoda sprowadzania aut z Zachodu polega na tym, że handlarz, kupując auto od poprzedniego właściciela(komisu lub prywatnie), nie podpisuje z nim umowy, albo podpisuje i wyrzuca ją do śmietnika.

Co to oznacza dla kupującego? Cóż, dla handlarza - znaczne obniżenie kosztów(jedyny koszt do sprowdzenie do Polski, ewentualne umycie i opłata za ogłoszenie w internecie - gazecie) oraz brak ewentualnej odpowiedzialności za ukryte wady danego pojazdu. Sprzedający może nawet wyprzeć się, że kiedykolwiek miał do czynienia z danym autem. Nieuczciwi przydomowi hadlarze często zmieniają numery kontaktowe, żeby zatrzeć ślady swojej działalności.

W przypadku kupujących natomiast taka metoda wiąże się niestety z bardzo dużym ryzykiem. Po pierwsze, nie mają żadnej możliwości dochodzenia swoich praw, bo tak naprawdę brak osoby, do której można by się zwrócić(handlarze potrafią udawać, że widzą kupującego pierwszy raz w życiu). Po drugie, mało kto jest w stanie jednoznacznie stwierdzić pochodzenie danego pojazdu - może być kradziony! Po trzecie, jeśli pojawią się jakiekolwiek rozbieżności w papierach, trudno będzie je wyjaśnić, a co za tym idzie - zarejestrować samochód.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się w naszym internecie również wiele samochodów poleasingowych sprowadzonych z Niemiec, Belgii, Holandii, Francji oraz z innych krajów Wspólnoty. Takie pojazdy wystawiane są czasami nawet o 25% taniej niż wskazuje wartość rynkowa. Skąd takie ceny? Już tłumaczę. Otóż handlarz sprowadzający pojazd z zagranicy kupuje samochód np. w Belgii po cenie netto. Jeżeli jest to osoba prowadząca działalność związaną z handlem samochodami używanymi, wówczas powinniśmy otrzymać w Polsce do traksakcji fakturę VAT 23%. Niestety nieuczciwi handlarze wystawiają VAT Marżę lub dają nam zwykłą umowę. Co się dzieje z podatkiem? Przy odrobinie szczęścia może uda się uniknąć zapłacenia go wraz z odsetkami, ale czy warto ryzykować. Niestety świadomość społeczeństwa jest bardzo niska. Na rynku, którym rządzi zasada CCC(cena czyni cuda) będą rządzić nieuczciwi handlarze, chyba że odpowiednie organy w końcu zajmą się ogromną szarą strefą samochodową.

Jeśli są jakieś pytania to chętnie służę pomocą, gdyż opisane tutaj problemy to jedynie mały wstęp do większej całości.

 

 

 

 

Bartosz Kabarowski

Kalendarz

« Luty 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

O blogu

Blog motoryzacyjny powstały z myślą o Klientach auto komisu BART-CAR. Nowinki, statystyki i inne interesujące informacje.

Kontakt

BART-CAR Opole
parking Auchan (ZWM)
tel. 605 055 792
formularz kontaktowy »

Ta strona korzysta z plików cookie. Możesz zgodzić się na ich przyjmowanie poprzez ukrycie komunikatu. Dowiedz się więcej w naszej polityce prywatności.

Akceptuję pliki cookie dla tej strony: